• Skip to content
  • Go to footer
Upgrade your menopausal skincare with a 3-piece kit worth £66! Enjoy with all orders over £75.
Shop This Month's Obsession: Double Serum Foundation
Club Clarins Members enjoy Free Delivery on orders over £60!*
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • What's New
  • Skincare
  • Body & Hair
  • Make-Up
  • Offers
  • Gifts
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Skincare
  3. Face
  4. Treatment Essences

Treatment Essences

(5)
Super Restorative Smoothing Treatment Essence 200 ml Now price £60.00 Rated 3.809 out of 5 stars
Super Restorative Smoothing Treatment Essence Super Restorative Smoothing Treatment Essence
Super Restorative Smoothing Treatment Essence
200 ml

Now price £60.00

£60.00
(£300.00/1L)

A rejuvenating and restoring toning face lotion which visibly boosts radiance and prepares skin for night and day care.

Multi-Active Day Revitalizing Treatment Essence 200 ml Now price £43.00 Rated 4.6824 out of 5 stars

Best seller

Multi-Active Day Revitalizing Treatment Essence Multi-Active Day Revitalizing Treatment Essence
Multi-Active Day Revitalizing Treatment Essence
200 ml

Now price £43.00

£43.00
(£215.00/1L)

Indulge in a fresh, sensorial niacinamide essence that revitalises, hydrates and moisturises the skin, leaving it looking and feeling smoother. The Clarins Multi Active Revitalizing Treatment Essence is the perfect addition to your skincare routine if you’re a busy, on-the-go woman in your 30s. The carefully curated ingredients by the experts at Clarins help to prevent the early signs of ageing skin whilst promoting a healthy and youthful glow.

Bright Plus [ADVANCED] Brightening Treatment Essence 200 ml Now price £42.00 Rated 4.5455 out of 5 stars
Bright Plus [ADVANCED] Brightening Treatment Essence Bright Plus [ADVANCED] Brightening Treatment Essence
Bright Plus [ADVANCED] Brightening Treatment Essence
200 ml

Now price £42.00

£42.00
(£210.00/1L)

This treatment essence hydrates, tones, and preps the skin while enhancing evenness and revealing a radiant glow.

Extra-Firming Treatment Essence 200 ml Now price £52.00 Rated 4.6154 out of 5 stars
Extra-Firming Treatment Essence Extra-Firming Treatment Essence
Extra-Firming Treatment Essence
200 ml

Now price £52.00

£52.00
(£260.00/1L)

An intensely hydrating, alcohol-free treatment essence that visibly firms, lifts, and fights lines - especially for women in their 40s.

Bright Plus Dark Spot Targeting Milky Essence 200 ml Now price £42.00 Rated 4.431 out of 5 stars
Online exclusive
Bright Plus Dark Spot Targeting Milky Essence Bright Plus Dark Spot Targeting Milky Essence
Bright Plus Dark Spot Targeting Milky Essence
200 ml

Now price £42.00

£42.00
(£210.00/1L)

A soothing, light textured treatment essence in a milk formula targeting dark spots for a visibly brighter, even complexion.

You have viewed 5 of 5 products

Filters

Sort by

Contact us Question? Chat or speak live with our experts

Speak with an Online Personal Shopper

Free online personal shopping
Chat with Customer Service
AI Skin Observer
Please wait a few seconds
Your service is about to start
Please wait a few seconds

You cannot add this product to cart.