• Skip to content
  • Go to footer
Upgrade your menopausal skincare with a 3-piece kit worth £66! Enjoy with all orders over £75.
Shop This Month's Obsession: Double Serum Foundation
Club Clarins Members enjoy Free Delivery on orders over £60!*
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • What's New
  • Skincare
  • Body & Hair
  • Make-Up
  • Offers
  • Gifts
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Skincare
  3. Face

Face

(64) Read more Read less

Discover facial skincare products formulated with carefully selected ingredients that deliver visible results. Whether you’re looking to hydrate, nourish or rejuvenate your skin, you’ll find everything you need to create a personalised face skincare routine. Choose from a range of face skin care products including face creams, cleansers, toners, eye creams, face oils and more.

A woman's face with features representing AI analysis of the skin to provide a skin diagnosis.

AI Skin Observer

Get your personalised skincare routine.

START ANALYSIS
Super Restorative Night Cream - Very Dry Skin 50 ml Now price £90.00 Rated 4.8166 out of 5 stars

Best seller

Super Restorative Night Cream - Very Dry Skin Super Restorative Night Cream - Very Dry Skin
Super Restorative Night Cream - Very Dry Skin
50 ml

Now price £90.00

£90.00
(£1,800.00/1L)

An intensely nourishing anti ageing night cream for dry skin enriched with Organic Harungana - nature's retinol and vitamin C derivative.

Super Restorative Day Cream - Very Dry Skin 50 ml Now price £86.00 Rated 4.7757 out of 5 stars

Best seller

Super Restorative Day Cream - Very Dry Skin Super Restorative Day Cream - Very Dry Skin
Super Restorative Day Cream - Very Dry Skin
50 ml

Now price £86.00

£86.00
(£1,720.00/1L)

A deeply nourishing anti ageing day cream for dry skin types. Enriched with organic Harungana - nature's retinol and vitamin C derivative.

Nutri-Lumière Day Cream SPF15 50 ml Now price £102.00 Rated 3.6818 out of 5 stars
Nutri-Lumière Day Cream SPF15
Nutri-Lumière Day Cream SPF15
50 ml

Now price £102.00

£102.00
(£2,040.00/1L)

Nutri-Lumière SPF 15 cream offers triple anti-dark spot action and overall anti-ageing performance for undernourished skin.

Extra-Firming Day Cream - All Skin Types 2 Sizes Now price £63.00 Rated 4.5875 out of 5 stars

Best seller

Extra-Firming Day Cream - All Skin Types
Extra-Firming Day Cream - All Skin Types
2 Sizes

From

Now price £63.00

£63.00
(£1,260.00/1L)

INNOVATION* [COLLAGEN]³ TECHNOLOGY. Lifting effect cream, smooths wrinkles and firms skin. *At Clarins.

Double Serum Light Texture 3 Sizes Now price £65.00 Rated 4.5382 out of 5 stars

Best seller

Double Serum Light Texture
Double Serum Light Texture
3 Sizes

From

Now price £65.00

£65.00
(£2,166.67/1L)

Double Serum Light Texture offers anti-ageing action and a bare skin effect. It is adapted to the needs of all skin types, even the most sensitive, and particularly combination to oily skin.

EXCLUSIVE ONLINE OFFER

EXCLUSIVE ONLINE OFFER

Super Restorative Routine

Upgrade your menopausal skincare with a 3-piece kit worth £66! Enjoy with all orders over £75. Plus, get 3 free samples on all orders.

DISCOVER
Hyaluronic Acid molecule on white background, known to help preserve the skin's moisture reserves, which help protect against dehydration

Hyaluronic Acid

Helps protect against dehydration & promotes plump-looking skin.

DISCOVER
Extra-Firming Night Cream - Dry Skin 2 Sizes Now price £67.00 Rated 4.6216 out of 5 stars

Best seller

Refillable
Extra-Firming Night Cream - Dry Skin
Extra-Firming Night Cream - Dry Skin
2 Sizes

From

Now price £67.00

£67.00
(£1,340.00/1L)

NEW [COLLAGEN]³ TECHNOLOGY Revitalising cream, smooths wrinkles and firms - Nourishes

Nutri-Lumière Night Cream - All Skin Types 50 ml Now price £106.00 Rated 4.6942 out of 5 stars

Best seller

Nutri-Lumière Night Cream - All Skin Types Nutri-Lumière Night Cream - All Skin Types
Nutri-Lumière Night Cream - All Skin Types
50 ml

Now price £106.00

£106.00
(£2,120.00/1L)

Nourishing and illuminating night cream - revitalise, retexturize & enhance healthy looking skin.

Extra-Firming Day Cream - All Skin Types 50 ml Now price £79.00 Rated 4.5875 out of 5 stars

Best seller

Extra-Firming Day Cream - All Skin Types Extra-Firming Day Cream - All Skin Types
Extra-Firming Day Cream - All Skin Types
50 ml

Now price £79.00

£79.00
(£1,580.00/1L)

INNOVATION* [COLLAGEN]³ TECHNOLOGY. Lifting effect cream, smooths wrinkles and firms skin. *At Clarins.

Multi-Active Day Cream for Dry Skin 50 ml Now price £55.00 Rated 4.6087 out of 5 stars

Best seller

Multi-Active Day Cream for Dry Skin Multi-Active Day Cream for Dry Skin
Multi-Active Day Cream for Dry Skin
50 ml

Now price £55.00

£55.00
(£1,100.00/1L)

Clarins Multi-Active Day Cream for Dry Skin is a smoothing and radiance-boosting cream, enriched with Niacinamide + Sea Holly Extract to provide a daily dose of hydration and anti-ageing goodness.

Precious Le Sérum Brightening Serum 30 ml Now price £325.00 Rated 5 out of 5 stars
Precious Le Sérum Brightening Serum Precious Le Sérum Brightening Serum
Precious Le Sérum Brightening Serum
30 ml

Now price £325.00

£325.00
(£10,833.33/1L)

For a complexion with crystal-like shine, Le Serum Bright combines Clarins Precious youthful expertise with our Art of Radiance.

Super Restorative Remodelling Serum 2 Sizes Now price £90.00 Rated 4.6022 out of 5 stars

Best seller

Super Restorative Remodelling Serum Super Restorative Remodelling Serum
Super Restorative Remodelling Serum
2 Sizes

From

Now price £90.00

£90.00
(£3,000.00/1L)

The multi-intensive anti-ageing treatment that helps reshape contours of the face and restore radiance. Put a smile back on your face!

Super Restorative Smoothing Treatment Essence 200 ml Now price £60.00 Rated 3.809 out of 5 stars
Super Restorative Smoothing Treatment Essence Super Restorative Smoothing Treatment Essence
Super Restorative Smoothing Treatment Essence
200 ml

Now price £60.00

£60.00
(£300.00/1L)

A rejuvenating and restoring toning face lotion which visibly boosts radiance and prepares skin for night and day care.

Multi-Active Glow Serum 30 ml Now price £60.00 Rated 4.6382 out of 5 stars

Best seller

Multi-Active Glow Serum Multi-Active Glow Serum
Multi-Active Glow Serum
30 ml

Now price £60.00

£60.00
(£2,000.00/1L)

The bi-phase serum that boosts radiance, smoothes the skin and evens out the complexion, day after day.

Precious La Crème Brightening Moisturiser 50 ml Now price £325.00 Rated 5 out of 5 stars
Precious La Crème Brightening Moisturiser Precious La Crème Brightening Moisturiser
Precious La Crème Brightening Moisturiser
50 ml

Now price £325.00

£325.00
(£6,500.00/1L)

For a complexion with crystal-like shine, La Crème Bright combines Clarins Precious youthful expertise with our Art of Radiance.

Extra-Firming Night Cream - Dry Skin 50 ml Now price £83.00 Rated 4.6216 out of 5 stars

Best seller

Refillable
Extra-Firming Night Cream - Dry Skin Extra-Firming Night Cream - Dry Skin
Extra-Firming Night Cream - Dry Skin
50 ml

Now price £83.00

£83.00
(£1,660.00/1L)

NEW [COLLAGEN]³ TECHNOLOGY Revitalising cream, smooths wrinkles and firms - Nourishes

Multi-Active Day Revitalizing Treatment Essence 200 ml Now price £43.00 Rated 4.6824 out of 5 stars

Best seller

Multi-Active Day Revitalizing Treatment Essence Multi-Active Day Revitalizing Treatment Essence
Multi-Active Day Revitalizing Treatment Essence
200 ml

Now price £43.00

£43.00
(£215.00/1L)

Indulge in a fresh, sensorial niacinamide essence that revitalises, hydrates and moisturises the skin, leaving it looking and feeling smoother. The Clarins Multi Active Revitalizing Treatment Essence is the perfect addition to your skincare routine if you’re a busy, on-the-go woman in your 30s. The carefully curated ingredients by the experts at Clarins help to prevent the early signs of ageing skin whilst promoting a healthy and youthful glow.

Super Restorative Collection unit Now price £90.00

New

Super Restorative Collection Super Restorative Collection
Super Restorative Collection
unit

Now price £90.00

£90.00
1 unit

Your skincare essentials to redensify your skin, boost its radiance and provide a lifting effect.

Extra-Firming Emulsion 100 ml Now price £78.00 Rated 4.3519 out of 5 stars
Online exclusive
Extra-Firming Emulsion Extra-Firming Emulsion
Extra-Firming Emulsion
100 ml

Now price £78.00

£78.00
(£780.00/1L)

NEW [COLLAGEN]³ TECHNOLOGY Lift effect day cream, smooths wrinkles and firms skin

Precious La Crème Yeux Age-Defying Eye Cream 15 ml Now price £125.00 Rated 3 out of 5 stars
Precious La Crème Yeux Age-Defying Eye Cream Precious La Crème Yeux Age-Defying Eye Cream
Precious La Crème Yeux Age-Defying Eye Cream
15 ml

Now price £125.00

£125.00
(£8,333.33/1L)

The exceptional anti-ageing eye care that smooths the eye contour and restores an expressive, more youthful look.

Multi-Active Night Cream Dry Skin 50 ml Now price £57.00 Rated 4.2258 out of 5 stars

Best seller

Multi-Active Night Cream Dry Skin Multi-Active Night Cream Dry Skin
Multi-Active Night Cream Dry Skin
50 ml

Now price £57.00

£57.00
(£1,140.00/1L)

Our anti-ageing face cream for dry skin is formulated with niacinamide, which helps to prevent and visibly reduce the first signs of ageing, caused by stress, pollution, and lack of sleep.

Nutri-Lumière Day Cream - All Skin Types 50 ml Now price £102.00 Rated 4.6845 out of 5 stars

Best seller

Nutri-Lumière Day Cream - All Skin Types Nutri-Lumière Day Cream - All Skin Types
Nutri-Lumière Day Cream - All Skin Types
50 ml

Now price £102.00

£102.00
(£2,040.00/1L)

Intense nourishing and restorative day cream - Revitalise, retexturize & enhance healthy looking skin.

Precious La Crème Age-Defying Moisturiser 50 ml Now price £299.00 Rated 4.3774 out of 5 stars
Precious La Crème Age-Defying Moisturiser Precious La Crème Age-Defying Moisturiser
Precious La Crème Age-Defying Moisturiser
50 ml

Now price £299.00

£299.00
(£5,980.00/1L)

The exceptional anti-ageing treatment that preserves your skin, for a younger appearance that lasts longer

Deluxe Super Restorative Collection unit Now price £181.00

New

Deluxe Super Restorative Collection Deluxe Super Restorative Collection
Deluxe Super Restorative Collection
unit

Now price £181.00

£181.00
1 unit

A complete skincare routine to redensify the skin, boost its radiance and provide a lifting effect around the eyes.

Double Serum Collection 75ml unit Now price £122.00

New

Double Serum Collection 75ml Double Serum Collection 75ml
Double Serum Collection 75ml
unit

Now price £122.00

£122.00
1 unit

Your iconic skincare and make-up products to target the signs of ageing, boost radiance and enhance your lips.

Double Serum & Multi-Active Collection unit Now price £96.00

New

Double Serum & Multi-Active Collection Double Serum & Multi-Active Collection
Double Serum & Multi-Active Collection
unit

Now price £96.00

£96.00
1 unit

Your skincare essentials to target the signs of ageing, smooth out early wrinkles and boost radiance.

Multi-Active Day Emulsion 100 ml Now price £55.00 Rated 3.962 out of 5 stars

Best seller

Multi-Active Day Emulsion Multi-Active Day Emulsion
Multi-Active Day Emulsion
100 ml

Now price £55.00

£55.00
(£550.00/1L)

Discover our illuminating Multi-Active Day Emulsion, formulated with Niacinamide. The lightweight texture helps to boost skin’s radiance, maintaining energy and glow in the skin without leaving a shiny appearance, due to its light consistency.

Deluxe Multi-Active Collection unit Now price £115.00

New

Deluxe Multi-Active Collection Deluxe Multi-Active Collection
Deluxe Multi-Active Collection
unit

Now price £115.00

£115.00
1 unit

Complete skincare routine for early wrinkles, radiance booster & instant firming effect.

Double Serum Eye Collection unit Now price £64.00

New

Double Serum Eye Collection Double Serum Eye Collection
Double Serum Eye Collection
unit

Now price £64.00

£64.00
1 unit

Your iconic skincare and make-up products to target signs of ageing around the eyes, enhance your lashes and remove make-up in a single step.

Double Serum & Extra-Firming Collection unit Now price £96.00

New

Double Serum & Extra-Firming Collection Double Serum & Extra-Firming Collection
Double Serum & Extra-Firming Collection
unit

Now price £96.00

£96.00
1 unit

Your skincare essentials to target the signs of ageing, smooth out wrinkles and firm the face.

Total Eye Lift Collection unit Now price £69.00

New

Online exclusive
Total Eye Lift Collection Total Eye Lift Collection
Total Eye Lift Collection
unit

Now price £69.00

£69.00
1 unit

Your iconic skincare and make-up products for an instant eye-lifting effect, to enhance your lashes and remove make-up in a single step.

Deluxe Extra-Firming Collection unit Now price £163.00

New

Deluxe Extra-Firming Collection Deluxe Extra-Firming Collection
Deluxe Extra-Firming Collection
unit

Now price £163.00

£163.00
1 unit

Complete skincare routine for skin that looks firmer, smoother and with a lifting effect around the eyes.

Nutri-Lumière Collection unit Now price £106.00

New

Nutri-Lumière Collection Nutri-Lumière Collection
Nutri-Lumière Collection
unit

Now price £106.00

£106.00
1 unit

Your skincare essentials to revitalise your skin and restore its elasticity.

Precious Le Serum 30 ml Now price £299.00 Rated 4.2083 out of 5 stars
Precious Le Serum Precious Le Serum
Precious Le Serum
30 ml

Now price £299.00

£299.00
(£9,966.67/1L)

The exceptional anti-ageing serum with lifting effects that helps to redefine the facial contours and luminate the skin.

Cryo Collection unit Now price £56.00

New

Cryo Collection Cryo Collection
Cryo Collection
unit

Now price £56.00

£56.00
1 unit

Your skincare and make-up essentials for an instant lifting effect, hydration and visibly enhanced lips.

The Clarins Precious Tool unit Now price £45.00 Rated 3.8824 out of 5 stars
Online exclusive
The Clarins Precious Tool The Clarins Precious Tool
The Clarins Precious Tool
unit

Now price £45.00

£45.00
1 unit

Luxurious, 3-in-1 facial massage tool promotes lymphatic drainage and enhances the anti-ageing efficacy of La Crème. Our luxury gua sha inspired tool is the perfect facial massager to promote lymphatic drainage and boost collagen over time. Combine with La Crème to enhance its anti-ageing efficacy.

Precious L'Huile en Serum 30 ml Now price £299.00 Rated 4.6 out of 5 stars
Precious L'Huile en Serum Precious L'Huile en Serum
Precious L'Huile en Serum
30 ml

Now price £299.00

£299.00
(£9,966.67/1L)

This exceptional* skincare product combines the comfort, nourishment and repairing action* of an oil with the anti-ageing power of a serum.*At Clarins**Strengthens the skin’s barrier function.

Precious La Crème Riche 50 ml Now price £299.00 Rated 4.5 out of 5 stars
Precious La Crème Riche Precious La Crème Riche
Precious La Crème Riche
50 ml

Now price £299.00

£299.00
(£5,980.00/1L)

A richer version of Clarins Precious Cream, more creamy and full. Perfectly suited to dry skin.

Precious La Lotion 150 ml Now price £98.00 Rated 4.3696 out of 5 stars
Precious La Lotion Precious La Lotion
Precious La Lotion
150 ml

Now price £98.00

£98.00
(£653.33/1L)

A fresh and beneficial Essence-Lotion: an essential prelude that prepares the skin to receive the full benefits of the cream.

V Facial Intensive Wrap 75 ml Now price £54.00 Rated 4.6174 out of 5 stars
Online exclusive
V Facial Intensive Wrap V Facial Intensive Wrap
V Facial Intensive Wrap
75 ml

Now price £54.00

£54.00
(£720.00/1L)

Award-winning, cream-mousse face mask that relieves puffiness and swelling caused by stress, heat and hormonal changes.

Super Restorative Night Cream - All Skin Types 50 ml Now price £90.00 Rated 4.6935 out of 5 stars

Best seller

Super Restorative Night Cream - All Skin Types Super Restorative Night Cream - All Skin Types
Super Restorative Night Cream - All Skin Types
50 ml

Now price £90.00

£90.00
(£1,800.00/1L)

A restoring night cream for all skin types which actively revives the skin’s radiance with organic harungana - nature's retinol and vitamin C derivative.

Total Eye Revive 15 ml Now price £42.00 Rated 4.1241 out of 5 stars
Total Eye Revive Total Eye Revive
Total Eye Revive
15 ml

Now price £42.00

£42.00
(£2,800.00/1L)

Total Eye Revive is an expert, multi-active caffeine eye cream that visibly reduces dark circles and puffiness while smoothing fine lines.

Extra-Firming Day Cream SPF15 2 Sizes Now price £63.00 Rated 4.533 out of 5 stars

Best seller

Refillable
Extra-Firming Day Cream SPF15
Extra-Firming Day Cream SPF15
2 Sizes

From

Now price £63.00

£63.00
(£1,260.00/1L)

INNOVATION* [COLLAGEN]³ TECHNOLOGY. Lifting effect day cream, smooths wrinkles and firms skin - SPF15. *At Clarins.

Extra-Firming Day Cream Dry Skin 2 Sizes Now price £63.00 Rated 4.7733 out of 5 stars

Best seller

Refillable
Extra-Firming Day Cream Dry Skin
Extra-Firming Day Cream Dry Skin
2 Sizes

From

Now price £63.00

£63.00
(£1,260.00/1L)

NEW [COLLAGEN]³ TECHNOLOGY Lifting effect cream, smooths wrinkles and firms - Nourishes and provides comfort to dry skin.

Extra-Firming Night Cream - All Skin Types 50 ml Now price £83.00 Rated 4.5341 out of 5 stars

Best seller

Refillable
Extra-Firming Night Cream - All Skin Types Extra-Firming Night Cream - All Skin Types
Extra-Firming Night Cream - All Skin Types
50 ml

Now price £83.00

£83.00
(£1,660.00/1L)

NEW [COLLAGEN]³ TECHNOLOGY Revitalising cream, smooths wrinkles and firms.

Super Restorative Day Cream SPF 15 50 ml Now price £86.00 Rated 4.6818 out of 5 stars

Best seller

Super Restorative Day Cream SPF 15 Super Restorative Day Cream SPF 15
Super Restorative Day Cream SPF 15
50 ml

Now price £86.00

£86.00
(£1,720.00/1L)

The anti-sagging, anti-wrinkle lifting day cream with SPF, for ages 50+.

Total Eye Smooth 15 ml Now price £49.00 Rated 4.4389 out of 5 stars

Best seller

Total Eye Smooth Total Eye Smooth
Total Eye Smooth
15 ml

Now price £49.00

£49.00
(£3,266.67/1L)

Total Eye Smooth is an anti-aging eye cream. Its expert extra-firming eye care targets wrinkles, while visibly firming and enhancing radiance, for women in their 40s.

Double Serum 3 Sizes Now price £65.00 Rated 4.6158 out of 5 stars

Best-seller

Double Serum
Double Serum
3 Sizes

From

Now price £65.00

£65.00
(£2,166.67/1L)

Double Serum targets the signs of ageing linked to natural ageing and those induced by lifestyle and the environment

Extra-Firming Day Cream - Dry Skin 50 ml Now price £79.00 Rated 4.7733 out of 5 stars

Best seller

Refillable
Extra-Firming Day Cream - Dry Skin Extra-Firming Day Cream - Dry Skin
Extra-Firming Day Cream - Dry Skin
50 ml

Now price £79.00

£79.00
(£1,580.00/1L)

NEW [COLLAGEN]³ TECHNOLOGY Lifting effect cream, smooths wrinkles and firms - Nourishes and provides comfort to dry skin.

Double Serum Eye 20 ml Now price £64.00 Rated 4.5507 out of 5 stars

New

Double Serum Eye Double Serum Eye
Double Serum Eye
20 ml

Now price £64.00

£64.00
(£3,200.00/1L)

A comprehensive anti ageing eye serum for wrinkles, dark circles and puffiness.

You have viewed 49 of 64 products

Load more

Anti-aging Face Cream

At Clarins, we believe in loving the skin you’re in no matter what age you are. Our Super Restorative Day Cream is one of our most popular forehead wrinkle creams, and the luxurious formula fights the first signs of aging to leave your skin glowing. Target fine lines with our powerful anti-wrinkle face creams like Clarins Double Serum. Enriched with 20+1 plant extracts that use a hydrolipidic and biomimetic double formula, our clever anti-aging treatment performs five vital functions; hydration, nutrition, oxygenation, regeneration and protection. This multi-tasking serum does it all! Alternatively, our Super Restorative Remodelling Serum is another of our celebrated face creams for wrinkles.

Filters

Sort by

Contact us Question? Chat or speak live with our experts

Speak with an Online Personal Shopper

Free online personal shopping
Chat with Customer Service
AI Skin Observer
Please wait a few seconds
Your service is about to start
Please wait a few seconds

You cannot add this product to cart.