• Skip to content
  • Go to footer
Get glowing with a free moisturiser gift on all orders over £95!*
Pair a selected day and night moisturiser and enjoy 15% off both.*
The Perfect Match: purchase new Double Serum eye and enjoy 15% off Double Serum or Double Serum Light.
Club Clarins Members enjoy Free Delivery on orders over £60!*
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • What's New
  • Skincare
  • Body & Hair
  • Make-Up
  • Offers
  • Gifts
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Skincare
  3. Face
  4. Facial Cleansers

Cleansers for Radiant Skin

(6) Read more Read less

Discover Clarins facial cleansers and face washes for fresh, comfortably cleansed skin. Choose from cleansing milks, micellar water, oils, foaming cleansers and gentle exfoliating formulas designed for different skin types and routines. Whether removing make-up or refreshing your complexion, each cleanser helps prepare your skin for the next steps in your skincare routine.

Velvet Cleansing Milk 4 Sizes Now price £16.00 Rated 4.4982 out of 5 stars
Best seller
Velvet Cleansing Milk
Velvet Cleansing Milk
4 Sizes
From
Now price £16.00
£16.00
(£160.00/1L)

This nourishing cleansing milk removes make-up, comforts the skin and helps to maintain the skin’s natural balance. This is a perfect addition to any skincare routine, when used before a toner and moisturiser.

One-Step Gentle Exfoliating Cleanser 125 ml Now price £29.00 Rated 4.4184 out of 5 stars
Best seller
One-Step Gentle Exfoliating Cleanser
One-Step Gentle Exfoliating Cleanser
125 ml
Now price £29.00
£29.00
(£232.00/1L)

This exfoliating cleanser removes make-up, cleanses and gently exfoliates, all while maintaining the skin’s natural balance.

Gentle Renewing Cleansing Mousse 150 ml Now price £29.00 Rated 4.5105 out of 5 stars
Best seller
Gentle Renewing Cleansing Mousse
Gentle Renewing Cleansing Mousse
150 ml
Now price £29.00
£29.00
(£193.33/1L)

Our cleansing mousse gently removes make-up, restores radiance, and cleanses the skin. It is perfect for use day and night as a part of your skincare routine and can be paired with a toner, day cream or night cream to clean and protect the skin.

Velvet Cleansing Milk 400 ml Refill Now price £40.00 Rated 4.4982 out of 5 stars
Best seller
Refillable
Velvet Cleansing Milk Velvet Cleansing Milk
Velvet Cleansing Milk
400 ml Refill
Now price £40.00
£40.00
(£100.00/1L)

This nourishing cleansing milk removes makeup and rids the skin of dirt & oil while maintaining the skin’s natural balance. Now with eco-refill.

Total Cleansing Oil 2 Sizes Now price £28.00 Rated 4.4231 out of 5 stars
Best seller
Total Cleansing Oil
Total Cleansing Oil
2 Sizes
From
Now price £28.00
£28.00
(£186.67/1L)

This Total Cleansing Oil removes waterproof and stubborn make-up and helps to maintain the skin’s natural balance. Our oil cleanser works to gently clean and refresh the skin, making it perfect for your skincare routine. It can be perfectly paired with a toner and moisturiser leaving your skin, cleansed, brightened, and hydrated.

Total Cleansing Oil 300 ml Refill Now price £40.00 Rated 4.4231 out of 5 stars
Best seller
Refillable
Total Cleansing Oil Total Cleansing Oil
Total Cleansing Oil
300 ml Refill
Now price £40.00
£40.00
(£133.33/1L)

This Total Cleansing Oil removes waterproof and stubborn make-up and helps to maintain the skin’s natural balance. Our oil cleanser works to gently clean and refresh the skin, making it perfect for your skincare routine. It can be perfectly paired with a toner and moisturiser leaving your skin, cleansed, brightened, and hydrated.

You have viewed 6 of 6 products

Any questions?

Our experts have the answer

The right facial cleanser gently removes make-up, excess oil and everyday impurities while helping to maintain the skin’s natural balance. Choose a refreshing face wash or foaming cleanser for a rinse-off cleanse, a comforting cleansing milk for a softer texture, or micellar water for simple make-up removal. A cleansing oil is particularly suited to dissolving waterproof and stubborn make-up.


Select your cleanser according to your skin’s needs. Hydrating formulas are suited to normal to dry skin, while soothing cleansers offer comfort for very dry or sensitive skin. For combination to oily skin, explore purifying foaming cleansers and cleansing gels designed to remove excess sebum while preserving balance. Discover more targeted options within foaming cleansers and eye make-up removers.


Follow cleansing with a suitable facial toner, then apply your chosen serum and moisturiser or face cream. If you wear waterproof or stubborn make-up, begin with Total Cleansing Oil or an appropriate eye make-up remover before using a water-based cleanser. Selected cleansing products are also available in refill formats.

     

What type of facial cleanser should I use?  

Choose according to your skin type and preferred texture. Hydrating cleansers suit normal to dry skin, soothing formulas are designed for very dry or sensitive skin, and purifying foams or gels are suited to combination to oily skin.

What is the difference between a facial cleanser and a face wash?

Facial cleanser is a broad term covering cleansing milks, oils, micellar waters, gels and foams. A face wash usually refers to a water-based, rinse-off gel or foaming formula used on damp skin.

Can micellar water be used as a complete cleanser?

Cleansing Micellar Water removes make-up and impurities in one simple step. In the evening, you may prefer to follow it with a rinse-off cleanser, particularly after wearing heavier or stubborn make-up.

Should I apply facial cleanser to wet or dry skin?

Apply foaming face washes to wet or damp skin. Oil-based products such as Total Cleansing Oil are applied to dry skin before adding water and rinsing. Always follow the directions provided with your chosen product.

What is double cleansing?

Double cleansing uses an oil-based cleanser or micellar water first to remove make-up, followed by a water-based cleanser to cleanse the skin. It can be especially useful in the evening when removing waterproof or stubborn make-up.

Filters

Sort by

Contact us Question? Chat or speak live with our experts

Speak with an Online Personal Shopper

Free online personal shopping
Chat with Customer Service
AI Skin Observer
Please wait a few seconds
Your service is about to start
Please wait a few seconds

You cannot add this product to cart.