• Skip to content
  • Go to footer
Upgrade your menopausal skincare with a 3-piece kit worth £66! Enjoy with all orders over £75.
Shop This Month's Obsession: Double Serum Foundation
Club Clarins Members enjoy Free Delivery on orders over £60!*
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • What's New
  • Skincare
  • Body & Hair
  • Make-Up
  • Offers
  • Gifts
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Skincare
  3. Face
  4. Face exfoliators & Masks

Exfoliators and masks

(12) Read more Read less

Reveal smoother, more radiant-looking skin with Clarins face exfoliators and masks. Explore refreshing scrubs, nourishing exfoliators, an AHA and BHA peel, hydrating masks and targeted formulas for concerns such as uneven texture, visible pores and puffiness. Choose the perfect addition to your skincare ritual or use our face mask finder for personalised guidance.

Find your face mask in less than 15 seconds.

Take the quiz
One-Step Gentle Exfoliating Cleanser 125 ml Now price £29.00 Rated 4.4174 out of 5 stars

Best seller

One-Step Gentle Exfoliating Cleanser
One-Step Gentle Exfoliating Cleanser
125 ml

Now price £29.00

£29.00
(£232.00/1L)

This exfoliating cleanser removes make-up, cleanses and gently exfoliates, all while maintaining the skin’s natural balance.

Fresh Scrub 50 ml Now price £28.00 Rated 4.5309 out of 5 stars
Fresh Scrub Fresh Scrub
Fresh Scrub
50 ml

Now price £28.00

£28.00
(£560.00/1L)

Refreshing cream scrub with natural beads.

Comfort Scrub 50 ml Now price £28.00 Rated 4.7857 out of 5 stars
Comfort Scrub Comfort Scrub
Comfort Scrub
50 ml

Now price £28.00

£28.00
(£560.00/1L)

Nourishing oil scrub with sugar microcrystals.

Cryo-Flash Cream-Mask 75 ml Now price £54.00 Rated 4.4648 out of 5 stars
Cryo-Flash Cream-Mask
Cryo-Flash Cream-Mask
75 ml

Now price £54.00

£54.00
(£720.00/1L)

The intensive 10 minute, cooling cream face mask inspired by the latest cryotherapy techniques.

Hydra-Essentiel [HA²] Mask 75 ml Now price £36.00 Rated 4.6667 out of 5 stars
Hydra-Essentiel [HA²] Mask Hydra-Essentiel [HA²] Mask
Hydra-Essentiel [HA²] Mask
75 ml

Now price £36.00

£36.00
(£480.00/1L)

The mask is enriched with hyaluronic acids and ceramides for intense hydration and a strengthened skin barrier.

EXCLUSIVE ONLINE OFFER

EXCLUSIVE ONLINE OFFER

Super Restorative Routine

Upgrade your menopausal skincare with a 3-piece kit worth £66! Enjoy with all orders over £75. Plus, get 3 free samples on all orders.

DISCOVER
My Clarins RE-CHARGE Hydra-Replumping Night Mask 50 ml Now price £28.00 Rated 4.6316 out of 5 stars
My Clarins RE-CHARGE Hydra-Replumping Night Mask My Clarins RE-CHARGE Hydra-Replumping Night Mask
My Clarins RE-CHARGE Hydra-Replumping Night Mask
50 ml

Now price £28.00

£28.00
(£560.00/1L)

The fresh, melting night mask for youthful skin that helps to quench, plump and recharge the skin just like after a good night's sleep. Recharge effect.

Beauty Flash Peel 50 ml Now price £39.00 Rated 4.2992 out of 5 stars
Beauty Flash Peel Beauty Flash Peel
Beauty Flash Peel
50 ml

Now price £39.00

£39.00
(£780.00/1L)

A 10-minute leave-on liquid peel with AHA and BHA that revives radiance, refines skin texture, and visibly tightens pores for the ultimate at-home facial.

Radiance Care Experts unit Now price £41.00

New

Radiance Care Experts Radiance Care Experts
Radiance Care Experts
unit

Now price £41.00

£41.00
1 unit

Your skincare and make-up essentials to gently hydrate, boost radiance and revive the skin’s luminosity.

PORE-LESS skin perfecting mask 50 ml Now price £21.00 Rated 4.4 out of 5 stars
Online exclusive
PORE-LESS skin perfecting mask PORE-LESS skin perfecting mask
PORE-LESS skin perfecting mask
50 ml

Now price £21.00

£21.00
(£420.00/1L)

A skin-perfecting mask that visibly tightens pores and refines skin texture for a more even complexion.

Cryo Collection unit Now price £56.00

New

Cryo Collection Cryo Collection
Cryo Collection
unit

Now price £56.00

£56.00
1 unit

Your skincare and make-up essentials for an instant lifting effect, hydration and visibly enhanced lips.

V Facial Intensive Wrap 75 ml Now price £54.00 Rated 4.6174 out of 5 stars
Online exclusive
V Facial Intensive Wrap V Facial Intensive Wrap
V Facial Intensive Wrap
75 ml

Now price £54.00

£54.00
(£720.00/1L)

Award-winning, cream-mousse face mask that relieves puffiness and swelling caused by stress, heat and hormonal changes.

Beauty Flash Balm 2 Sizes Now price £14.00 Rated 4.2442 out of 5 stars

Best seller

Beauty Flash Balm
Beauty Flash Balm
2 Sizes

From

Now price £14.00

£14.00
(£933.33/1L)

A new era of a Clarins fan-favourite. Instantly erases signs of fatigue and restores radiance to the complexion.

You have viewed 12 of 12 products

Any questions?

Our experts have the answer

We have all the facial masks and exfoliating products that you will need, whether you have dry, oily, combination or sensitive skin. Our formulation ranges from gentle daily scrubs to more intensive care solutions.

What does a facial exfoliator do & Why do I need to use it?

Regular exfoliation diminishes dead skin cells on the face's surface, revealing healthy-looking skin underneath. It makes the skin appear brighter and more youthful.

Face exfoliators are also known as facial scrubs. Clarins Fresh Scrub is a gentle exfoliator that restores a radiant complexion and can be used regularly as part of your beauty routine.

Exfoliating also makes your skin feel softer and smoother, giving your face a healthy glow. Packed with natural origin ingredients, Clarins Comfort Scrub is a favourite when you feel like the skin on your face needs a little extra attention. Exfoliating can also help prevent clogged pores by removing excess oil and dirt from the skin's surface. This allows your facial moisturiser to work effectively and penetrate your skin.

Create your home spa and use a face exfoliator 2-3 times a week to help your skin look youthful. Clarins One-Step Gentle Exfoliating Cleanser with Orange Extract is the perfect solution if you're short of time and want to cleanse and exfoliate simultaneously.

If you want to peel your skin at home safely, consider using our Beauty Flash Peel, formulated with an optimised blend of 5.7% naturally exfoliating Glycolic Acid (AHA) and 0.5% purifying and soothing Salicylic Acid (BHA) for highly effective yet gentle exfoliation. This face peel will revive radiance, visibly tighten pores and eliminate dead skin cells.

Are face masks good for my skin?

Using face masks regularly can be highly beneficial. A facial mask can hydrate, brighten and soothe your skin. It also has a deep-cleansing effect that draws the oil and dirt to the surface, leaving you with fresh, clean skin.

To promote luminosity, try Clarins Hydra-Essentiel [HA2] Mask to replenish the moisture your skin needs to stay healthy-looking. We recommend you use a face mask such as My Clarins RE-CHARGE Hydra-Replumping Night Mask once or twice a week to promote your skin's radiance.

Regular use of face masks, combined with a dedicated beauty routine, will help ensure your precious skin maintains a youthful appearance.

Which face mask should I use?

Choosing the right face mask for your skin type will encourage perfect results. Clarins has developed several beauty mask products to enhance your beauty.

We recommend Clarins Cryo-Flash Cream-Mask to promote youthful-looking skin, inspired by the positive effect cooling cryotherapy has on the skin. Clarins SOS Comfort Face Mask comes to the rescue when your skin needs a quick boost. Formulated for dry skin, this mask uses potent plant extracts to help hydrate the skin.

Clarins V-Facial Intensive Wrap has been specially developed to relieve the face and brighten the skin on the face when your face needs an immediate remedy.

After cleansing, you should use a face mask to allow skincare products such as moisturiser to penetrate the skin more deeply, maximising their effect.

Filters

Sort by

Contact us Question? Chat or speak live with our experts

Speak with an Online Personal Shopper

Free online personal shopping
Chat with Customer Service
AI Skin Observer
Please wait a few seconds
Your service is about to start
Please wait a few seconds

You cannot add this product to cart.