• Skip to content
  • Go to footer
Upgrade your menopausal skincare with a 3-piece kit worth £66! Enjoy with all orders over £75.
Shop This Month's Obsession: Double Serum Foundation
Club Clarins Members enjoy Free Delivery on orders over £60!*
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • What's New
  • Skincare
  • Body & Hair
  • Make-Up
  • Offers
  • Gifts
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Body & Hair
  3. Body Care

Body Care

(6) Read more Read less
Discover Clarins’ body care collection. With over 70 years of experience, our body care products are infused with plant-enriched ingredients to nourish, hydrate and firm your skin. Uncover the range of body products for dry, normal and oily skin types.

Log-in or create an account to enjoy a personalised experience & online benefits.

Log in
Eau Dynamisante Energizing Body Lotion 200 ml Now price £38.00 Rated 4.4372 out of 5 stars
Eau Dynamisante Energizing Body Lotion Eau Dynamisante Energizing Body Lotion
Eau Dynamisante Energizing Body Lotion
200 ml

Now price £38.00

£38.00
(£190.00/1L)

A moisturising body lotion with the invigorating fragrance of Eau Dynamisante essential oils.

Eau Dynamisante Energizing Shower Gel 200 ml Now price £27.00 Rated 4.4477 out of 5 stars
Eau Dynamisante Energizing Shower Gel Eau Dynamisante Energizing Shower Gel
Eau Dynamisante Energizing Shower Gel
200 ml

Now price £27.00

£27.00
(£135.00/1L)

A shower gel with the invigorating fragrance of Eau Dynamisante essential oils.

Gentle Care Roll-On Deodorant 50 ml Now price £22.00 Rated 4.6459 out of 5 stars
Gentle Care Roll-On Deodorant Gentle Care Roll-On Deodorant
Gentle Care Roll-On Deodorant
50 ml

Now price £22.00

£22.00
(£440.00/1L)

Long-lasting antiperspirant with natural ingredients

Eau Dynamisante Deodorant 100 ml Now price £22.00 Rated 4.4513 out of 5 stars
Eau Dynamisante Deodorant Eau Dynamisante Deodorant
Eau Dynamisante Deodorant
100 ml

Now price £22.00

£22.00
(£220.00/1L)

A deodorant scented with the invigorating notes of Eau Dynamisante.

Age-Control Hand Cream 100 ml Now price £46.00 Rated 4.6721 out of 5 stars
Age-Control Hand Cream Age-Control Hand Cream
Age-Control Hand Cream
100 ml

Now price £46.00

£46.00
(£460.00/1L)

A hard-working hand cream that intensely nourishes skin. Specially formulated to target signs of ageing on your hands.

EXCLUSIVE ONLINE OFFER

DISCOVER

Heatwave Heroes

Shop our most loved summer essentials. An instant cool-down as the temperature rises.

SEE MORE
Moisture-Rich Body Lotion 3 Sizes Now price £22.00 Rated 4.7874 out of 5 stars

Best seller

Moisture-Rich Body Lotion
Moisture-Rich Body Lotion
3 Sizes

From

Now price £22.00

£22.00
(£220.00/1L)

Smooth, Nourish and Firm moisturising body lotion With Shea Butter.

You have viewed 6 of 6 products

Filters

Sort by

Contact us Question? Chat or speak live with our experts

Speak with an Online Personal Shopper

Free online personal shopping
Chat with Customer Service
AI Skin Observer
Please wait a few seconds
Your service is about to start
Please wait a few seconds

You cannot add this product to cart.