• Skip to content
  • Go to footer
Upgrade your menopausal skincare with a 3-piece kit worth £66! Enjoy with all orders over £75.
Shop This Month's Obsession: Double Serum Foundation
Club Clarins Members enjoy Free Delivery on orders over £60!*
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • What's New
  • Skincare
  • Body & Hair
  • Make-Up
  • Offers
  • Gifts
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Skincare
  3. Face
  4. Special Face Care Products

Special Face Care Products

(25) Read more Read less

Our facial cleansers are designed to wash away impurities, remove make-up, and replenish your skin. Formulated with natural ingredients responsibly sourced from our own farm in the French Alps, our cleansers gently purify and care for all skin types. Follow your cleanser with a Clarins toner to rebalance your skin after cleansing, and finish with a moisturiser to complete your routine.

A woman's face with features representing AI analysis of the skin to provide a skin diagnosis.

AI Skin Observer

Get your personalised skincare routine.

START ANALYSIS
One-Step Gentle Exfoliating Cleanser 125 ml Now price £29.00 Rated 4.4176 out of 5 stars

Best seller

One-Step Gentle Exfoliating Cleanser
One-Step Gentle Exfoliating Cleanser
125 ml

Now price £29.00

£29.00
(£232.00/1L)

This exfoliating cleanser removes make-up, cleanses and gently exfoliates, all while maintaining the skin’s natural balance.

Beauty Flash Balm 2 Sizes Now price £14.00 Rated 4.2445 out of 5 stars

Best seller

Beauty Flash Balm
Beauty Flash Balm
2 Sizes

From

Now price £14.00

£14.00
(£933.33/1L)

A new era of a Clarins fan-favourite. Instantly erases signs of fatigue and restores radiance to the complexion.

Hydra-Essentiel [HA²] Night Cream 50 ml Now price £44.00 Rated 4.5702 out of 5 stars

Best seller

Hydra-Essentiel [HA²] Night Cream Hydra-Essentiel [HA²] Night Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Night Cream
50 ml

Now price £44.00

£44.00
(£880.00/1L)

The night face cream enriched with hyaluronic acid that hydrates and plumps.

Instant Eye Make Up Remover 125 ml Now price £26.00 Rated 3.8497 out of 5 stars

Best seller

Instant Eye Make Up Remover
Instant Eye Make Up Remover
125 ml

Now price £26.00

£26.00
(£208.00/1L)

This bi-phase eye make-up remover gently removes waterproof make-up.

Hydra-Essentiel [HA²] Cream SPF15 50 ml Now price £42.00 Rated 4.6923 out of 5 stars

Best seller

Hydra-Essentiel [HA²] Cream SPF15 Hydra-Essentiel [HA²] Cream SPF15
Hydra-Essentiel [HA²] Cream SPF15
50 ml

Now price £42.00

£42.00
(£840.00/1L)

The anti-UV, antioxidant moisturising day cream enriched with hyaluronic acid.

EXCLUSIVE ONLINE OFFER

EXCLUSIVE ONLINE OFFER

Super Restorative Routine

Upgrade your menopausal skincare with a 3-piece kit worth £66! Enjoy with all orders over £75. Plus, get 3 free samples on all orders.

DISCOVER
Hyaluronic Acid molecule on white background, known to help preserve the skin's moisture reserves, which help protect against dehydration

Hyaluronic Acid

Helps protect against dehydration & promotes plump-looking skin.

DISCOVER
Gentle Renewing Cleansing Mousse 150 ml Now price £29.00 Rated 4.5112 out of 5 stars

Best seller

Gentle Renewing Cleansing Mousse
Gentle Renewing Cleansing Mousse
150 ml

Now price £29.00

£29.00
(£193.33/1L)

Our cleansing mousse gently removes make-up, restores radiance, and cleanses the skin. It is perfect for use day and night as a part of your skincare routine and can be paired with a toner, day cream or night cream to clean and protect the skin.

Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream 2 Sizes Now price £27.00 Rated 4.6772 out of 5 stars

Best seller

Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream
2 Sizes

From

Now price £27.00

£27.00
(£900.00/1L)

The daytime face cream enriched with hyaluronic acid that hydrates and plumps.

ClarinsMen Super Moisture Gel 50 ml Now price £35.00 Rated 4.6111 out of 5 stars

Best seller

ClarinsMen Super Moisture Gel ClarinsMen Super Moisture Gel
ClarinsMen Super Moisture Gel
50 ml

Now price £35.00

£35.00
(£700.00/1L)

Extreme hydration and optimal comfort

Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream 2 Sizes Now price £13.00 Rated 4.6364 out of 5 stars
Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream
Hydra-Essentiel [HA²] Light Cream
2 Sizes

From

Now price £13.00

£13.00
(£866.67/1L)

The daytime face cream enriched with hyaluronic acid that hydrates, in a light texture version.

Hand and Nail Treatment Balm 100 ml Now price £29.00 Rated 4.5836 out of 5 stars

Best seller

Hand and Nail Treatment Balm Hand and Nail Treatment Balm
Hand and Nail Treatment Balm
100 ml

Now price £29.00

£29.00
(£290.00/1L)

All the expertise of the Hand and Nail Treatment Cream in a richer formula.

Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion 75 ml Now price £42.00 Rated 3.7719 out of 5 stars
Online exclusive
Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion
Hydra-Essentiel [HA²] Emulsion
75 ml

Now price £42.00

£42.00
(£560.00/1L)

The moisturising and softening daytime face emulsion enriched with hyaluronic acid.

Lotus Treatment Oil - Combination/Oily Skin 30 ml Now price £45.00 Rated 4.8112 out of 5 stars

Best seller

Lotus Treatment Oil - Combination/Oily Skin Lotus Treatment Oil - Combination/Oily Skin
Lotus Treatment Oil - Combination/Oily Skin
30 ml

Now price £45.00

£45.00
(£1,500.00/1L)

Rebalancing face oil for oily skin made from 100% pure plant extracts

Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing 100 ml Now price £45.00 Rated 4.7063 out of 5 stars

Best seller

Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing
Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing
100 ml

Now price £45.00

£45.00
(£450.00/1L)

Relax, Soothe and Smooth100% Pure Plant Extracts

Beauty Flash Peel 50 ml Now price £39.00 Rated 4.2992 out of 5 stars
Beauty Flash Peel Beauty Flash Peel
Beauty Flash Peel
50 ml

Now price £39.00

£39.00
(£780.00/1L)

A 10-minute leave-on liquid peel with AHA and BHA that revives radiance, refines skin texture, and visibly tightens pores for the ultimate at-home facial.

My Clarins RE-MOVE Purifying Cleansing Gel 125 ml Now price £20.00 Rated 4.6304 out of 5 stars
My Clarins RE-MOVE Purifying Cleansing Gel My Clarins RE-MOVE Purifying Cleansing Gel
My Clarins RE-MOVE Purifying Cleansing Gel
125 ml

Now price £20.00

£20.00
(£160.00/1L)

The refreshing cleansing gel for youthful skin that helps to effectively remove all impurities. Freshening effect!

Santal Treatment Oil - Dry Skin 30 ml Now price £45.00 Rated 4.7184 out of 5 stars

Best seller

Santal Treatment Oil - Dry Skin Santal Treatment Oil - Dry Skin
Santal Treatment Oil - Dry Skin
30 ml

Now price £45.00

£45.00
(£1,500.00/1L)

Rebalancing oils made from 100% pure plant extracts

Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel 2 Sizes Now price £14.00 Rated 4.549 out of 5 stars
Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel
Hydra-Essentiel [HA²] Matte Gel
2 Sizes

From

Now price £14.00

£14.00
(£933.33/1L)

The daytime face gel enriched with hyaluronic acid that hydrates and mattifies.

Bright Plus Dark Spot-Targeting Gel Cream 50 ml Now price £62.00 Rated 4.3833 out of 5 stars
Online exclusive
Bright Plus Dark Spot-Targeting Gel Cream Bright Plus Dark Spot-Targeting Gel Cream
Bright Plus Dark Spot-Targeting Gel Cream
50 ml

Now price £62.00

£62.00
(£1,240.00/1L)

A lightweight gel cream that moisturises, mattifies and helps to reduce the look of dark spots and dullness. ​

My Clarins PURE-RESET Resurfacing Blemish Serum 30 ml Now price £30.00 Rated 4.8 out of 5 stars
My Clarins PURE-RESET Resurfacing Blemish Serum My Clarins PURE-RESET Resurfacing Blemish Serum
My Clarins PURE-RESET Resurfacing Blemish Serum
30 ml

Now price £30.00

£30.00
(£1,000.00/1L)

This fresh and light serum for youthful skin enriched with zinc and glycolic and salicylic acids contributes to an immediate new skin effect.

MyClarins Pure-Reset Purifying Matifying Lotion 200 ml Now price £20.00 Rated 4.8625 out of 5 stars
MyClarins Pure-Reset Purifying Matifying Lotion MyClarins Pure-Reset Purifying Matifying Lotion
MyClarins Pure-Reset Purifying Matifying Lotion
200 ml

Now price £20.00

£20.00
(£100.00/1L)

This lotion mattifies, rebalances and purifies combination to oily skin types.

Bright Plus [ADVANCED] Milky Emulsion 100 ml Now price £57.00 Rated 4.5 out of 5 stars
Bright Plus [ADVANCED] Milky Emulsion Bright Plus [ADVANCED] Milky Emulsion
Bright Plus [ADVANCED] Milky Emulsion
100 ml

Now price £57.00

£57.00
(£570.00/1L)

With its milky texture, this emulsion visibly evens skin tone, reduces the look of dark spots and strengthens skin's hydration barrier.

My Clarins PURE-RESET Mattifying Anti-Blemish Gel 50 ml Now price £24.00 Rated 4.4667 out of 5 stars
Online exclusive
My Clarins PURE-RESET Mattifying Anti-Blemish Gel My Clarins PURE-RESET Mattifying Anti-Blemish Gel
My Clarins PURE-RESET Mattifying Anti-Blemish Gel
50 ml

Now price £24.00

£24.00
(£480.00/1L)

The mattifying frosted gel for youthful skin that helps to visibly reduce shine and fight against imperfections. Immediate blotting effect.​

MyClarins Pure-Reset Targeted Blemish Lotion 13 ml Now price £18.00 Rated 4.5682 out of 5 stars
MyClarins Pure-Reset Targeted Blemish Lotion MyClarins Pure-Reset Targeted Blemish Lotion
MyClarins Pure-Reset Targeted Blemish Lotion
13 ml

Now price £18.00

£18.00
(£1,384.62/1L)

Discover a powerful mattifying toner. Perfect for combination and oily skin, it minimises pores and mattifies, revealing a fresh complexion.

Bright Plus Serum-in-lotion 150 ml Now price £50.00 Rated 4.5294 out of 5 stars
Bright Plus Serum-in-lotion Bright Plus Serum-in-lotion
Bright Plus Serum-in-lotion
150 ml

Now price £50.00

£50.00
(£333.33/1L)

Bright Plus serum-in-lotion combines Clarins' innovation with plant extracts and niacinamide to refine skin texture and brighten the complexion.

Bright Plus Dark Spot Targeting Milky Essence 200 ml Now price £42.00 Rated 4.431 out of 5 stars
Online exclusive
Bright Plus Dark Spot Targeting Milky Essence Bright Plus Dark Spot Targeting Milky Essence
Bright Plus Dark Spot Targeting Milky Essence
200 ml

Now price £42.00

£42.00
(£210.00/1L)

A soothing, light textured treatment essence in a milk formula targeting dark spots for a visibly brighter, even complexion.

You have viewed 25 of 25 products

Filters

Sort by

Contact us Question? Chat or speak live with our experts

Speak with an Online Personal Shopper

Free online personal shopping
Chat with Customer Service
AI Skin Observer
Please wait a few seconds
Your service is about to start
Please wait a few seconds

You cannot add this product to cart.