• Skip to content
  • Go to footer
Upgrade your menopausal skincare with a 3-piece kit worth £66! Enjoy with all orders over £75.
Shop This Month's Obsession: Double Serum Foundation
Club Clarins Members enjoy Free Delivery on orders over £60!*
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • What's New
  • Skincare
  • Body & Hair
  • Make-Up
  • Offers
  • Gifts
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Body & Hair
  3. Body Care

Body Care

(45) Read more Read less
Discover Clarins’ body care collection. With over 70 years of experience, our body care products are infused with plant-enriched ingredients to nourish, hydrate and firm your skin. Uncover the range of body products for dry, normal and oily skin types.

Log-in or create an account to enjoy a personalised experience & online benefits.

Log in
Tonic Treatment Oil - Firming/Toning 100 ml Now price £45.00 Rated 4.6648 out of 5 stars

Best seller

Tonic Treatment Oil - Firming/Toning Tonic Treatment Oil - Firming/Toning
Tonic Treatment Oil - Firming/Toning
100 ml

Now price £45.00

£45.00
(£450.00/1L)

A firming body oil that tones and improves elasticity, ideal for stretch marks removal100% Pure Plant Extracts

Eau des Jardins Treatment Fragrance 100 ml Now price £44.00 Rated 4.7342 out of 5 stars
Eau des Jardins Treatment Fragrance
Eau des Jardins Treatment Fragrance
100 ml

Now price £44.00

£44.00
(£440.00/1L)

Uplifting treatment fragrance that hydrates, soothes, and perfumes skin with aromatic essential oils.

Eau Dynamisante Deodorant 100 ml Now price £22.00 Rated 4.4513 out of 5 stars
Eau Dynamisante Deodorant Eau Dynamisante Deodorant
Eau Dynamisante Deodorant
100 ml

Now price £22.00

£22.00
(£220.00/1L)

A deodorant scented with the invigorating notes of Eau Dynamisante.

Eau Extraordinaire Treatment Fragrance 2 Sizes Now price £28.00 Rated 4.5298 out of 5 stars
Eau Extraordinaire Treatment Fragrance
Eau Extraordinaire Treatment Fragrance
2 Sizes

From

Now price £28.00

£28.00
(£560.00/1L)

Invigorated body & mind. A zesty fragrance gift set with notes of Jasmine, Patchouli, Red Ginger, and a sparkling twist of citrus.

Eau Ressourçante Body Cream 200 ml Now price £38.00 Rated 3.9875 out of 5 stars
Eau Ressourçante Body Cream Eau Ressourçante Body Cream
Eau Ressourçante Body Cream
200 ml

Now price £38.00

£38.00
(£190.00/1L)

Fragranced, moisturising body cream with aromatherapy properties that nourishes, soothes, and perfumes skin with a comforting woody-floral scent.

EXCLUSIVE ONLINE OFFER

DISCOVER

Heatwave Heroes

Shop our most loved summer essentials. An instant cool-down as the temperature rises.

SEE MORE
Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing 100 ml Now price £45.00 Rated 4.7063 out of 5 stars

Best seller

Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing
Relax Treatment Oil - Soothing/Relaxing
100 ml

Now price £45.00

£45.00
(£450.00/1L)

Relax, Soothe and Smooth100% Pure Plant Extracts

Eau Dynamisante Treatment Fragrance 200 ml Now price £68.00 Rated 4.2287 out of 5 stars

Best seller

Eau Dynamisante Treatment Fragrance Eau Dynamisante Treatment Fragrance
Eau Dynamisante Treatment Fragrance
200 ml

Now price £68.00

£68.00
(£340.00/1L)

Energizing treatment fragrance that hydrates, revitalises, and perfumes skin with aromatic essential oils.

Eau Extraordinaire Revitalizing Body Cream 200 ml Now price £38.00 Rated 4.6359 out of 5 stars
Eau Extraordinaire Revitalizing Body Cream Eau Extraordinaire Revitalizing Body Cream
Eau Extraordinaire Revitalizing Body Cream
200 ml

Now price £38.00

£38.00
(£190.00/1L)

Moisturising, silky body cream with aromatic essential oils and plant extracts that intensely hydrates, nourishes, and perfumes skin.

Eau des Jardins Uplifting Body Lotion 200 ml Now price £38.00 Rated 4.6082 out of 5 stars
Eau des Jardins Uplifting Body Lotion Eau des Jardins Uplifting Body Lotion
Eau des Jardins Uplifting Body Lotion
200 ml

Now price £38.00

£38.00
(£190.00/1L)

Fragranced, moisturising body cream with aromatherapy properties that nourishes, smooths, and perfumes the skin with an uplifting scent.

Eau Ressourçante Comforting Shower Milk 200 ml Now price £27.00 Rated 4.3721 out of 5 stars
Eau Ressourçante Comforting Shower Milk Eau Ressourçante Comforting Shower Milk
Eau Ressourçante Comforting Shower Milk
200 ml

Now price £27.00

£27.00
(£135.00/1L)

Relaxing body wash, with aromatic essential oils, that cleanses, softens and de-stresses.

Body Partner 175 ml Now price £42.00 Rated 4.4545 out of 5 stars
Body Partner Body Partner
Body Partner
175 ml

Now price £42.00

£42.00
(£240.00/1L)

Stretch Mark Expert

Body Firming Extra-Firming Gel 150 ml Now price £48.00 Rated 4.1961 out of 5 stars
Body Firming Extra-Firming Gel Body Firming Extra-Firming Gel
Body Firming Extra-Firming Gel
150 ml

Now price £48.00

£48.00
(£320.00/1L)

A cooling, anti-aging body gel which targets areas prone to slackening and provides instant firming, tightening and smoothing action.

Self-Care Essentials unit Now price £53.00

New

Self-Care Essentials Self-Care Essentials
Self-Care Essentials
unit

Now price £53.00

£53.00
1 unit

Your invigorating and revitalising skincare essentials.

Masvelt Advanced Body Shaping Cream 200 g Now price £46.00 Rated 4.6242 out of 5 stars
Online exclusive
Masvelt Advanced Body Shaping Cream Masvelt Advanced Body Shaping Cream
Masvelt Advanced Body Shaping Cream
200 g

Now price £46.00

£46.00
(£230.00/1kg)

The shaping cream specially formulated for women to firm and define body contours.

Body Care Essentials unit Now price £40.00

New

Body Care Essentials Body Care Essentials
Body Care Essentials
unit

Now price £40.00

£40.00
1 unit

Your essential body care products for renewed-looking skin, from exfoliation to hydration.

Eau Extraordinaire Collection 1 item Now price £46.00

New

Eau Extraordinaire Collection Eau Extraordinaire Collection
Eau Extraordinaire Collection
1 item

Now price £46.00

£46.00
1 unit

Unwrap energy and freshness with Eau Extraordinaire essentials.

Super Restorative Balm For Abdomen And Waist 200 ml Now price £55.00 Rated 4.4886 out of 5 stars
Online exclusive
Super Restorative Balm For Abdomen And Waist Super Restorative Balm For Abdomen And Waist
Super Restorative Balm For Abdomen And Waist
200 ml

Now price £55.00

£55.00
(£275.00/1L)

The balm that sculpts and helps redefine the body's contours. A nourishing cream which firms and tones the skin.

Maternity Essentials unit Was price £90.00 Now price £63.00 Rated 5 out of 5 stars

-30%

Maternity Essentials Maternity Essentials
Maternity Essentials
unit

Was price £90.00

£90.00

Now price £63.00

£63.00
1 unit

The maternity face and body routine for firming, moisturising and radiance.

Body-Smoothing Moisture Milk 400 ml Now price £44.00 Rated 4.6427 out of 5 stars
Body-Smoothing Moisture Milk Body-Smoothing Moisture Milk
Body-Smoothing Moisture Milk
400 ml

Now price £44.00

£44.00
(£110.00/1L)

Daily Moisture that lasts up to 48 hours.

Eau Ressourçante Collection 1 item Now price £46.00

New

Eau Ressourçante Collection Eau Ressourçante Collection
Eau Ressourçante Collection
1 item

Now price £46.00

£46.00
1 unit

Unwrap serenity and freshness with Eau Ressourçante essentials.

Eau Ressourçante Treatment Fragrance 2 Sizes Now price £28.00 Rated 4.7081 out of 5 stars
Eau Ressourçante Treatment Fragrance
Eau Ressourçante Treatment Fragrance
2 Sizes

From

Now price £28.00

£28.00
(£560.00/1L)

Relaxing treatment fragrance with aromatherapy properties that refreshes, soothes, and perfumes skin with aromatic essential oils.

Radiance-Plus Golden Glow Booster for Body 30 ml Now price £30.00 Rated 4.4716 out of 5 stars
Radiance-Plus Golden Glow Booster for Body Radiance-Plus Golden Glow Booster for Body
Radiance-Plus Golden Glow Booster for Body
30 ml

Now price £30.00

£30.00
(£1,000.00/1L)

A few drops of glow booster for a golden tan all year long!

Gentle Care Roll-On Deodorant 50 ml Now price £22.00 Rated 4.6459 out of 5 stars
Gentle Care Roll-On Deodorant Gentle Care Roll-On Deodorant
Gentle Care Roll-On Deodorant
50 ml

Now price £22.00

£22.00
(£440.00/1L)

Long-lasting antiperspirant with natural ingredients

Eau Dynamisante Energizing Shower Gel 200 ml Now price £27.00 Rated 4.4477 out of 5 stars
Eau Dynamisante Energizing Shower Gel Eau Dynamisante Energizing Shower Gel
Eau Dynamisante Energizing Shower Gel
200 ml

Now price £27.00

£27.00
(£135.00/1L)

A shower gel with the invigorating fragrance of Eau Dynamisante essential oils.

Hand and Nail Treatment Balm 100 ml Now price £29.00 Rated 4.5836 out of 5 stars

Best seller

Hand and Nail Treatment Balm Hand and Nail Treatment Balm
Hand and Nail Treatment Balm
100 ml

Now price £29.00

£29.00
(£290.00/1L)

All the expertise of the Hand and Nail Treatment Cream in a richer formula.

Age-Control Hand Cream 100 ml Now price £46.00 Rated 4.6721 out of 5 stars
Age-Control Hand Cream Age-Control Hand Cream
Age-Control Hand Cream
100 ml

Now price £46.00

£46.00
(£460.00/1L)

A hard-working hand cream that intensely nourishes skin. Specially formulated to target signs of ageing on your hands.

Eau Dynamisante Treatment Fragrance 100 ml Now price £44.00 Rated 4.7188 out of 5 stars

Best seller

Eau Dynamisante Treatment Fragrance Eau Dynamisante Treatment Fragrance
Eau Dynamisante Treatment Fragrance
100 ml

Now price £44.00

£44.00
(£440.00/1L)

Treatment Fragrance - Invigorating Citrus Fragrance, energises your skin and mind for total well-being.

Tonic Bath & Shower Concentrate 2 Sizes Now price £22.00 Rated 4.3741 out of 5 stars

Best seller

Tonic Bath & Shower Concentrate
Tonic Bath & Shower Concentrate
2 Sizes

From

Now price £22.00

£22.00
(£110.00/1L)

Invigorating body wash, with aromatic essential oils, that cleanses, softens, and energises.

Exfoliating Body Scrub For Smooth Skin 200 ml Now price £36.00 Rated 4.819 out of 5 stars
Exfoliating Body Scrub For Smooth Skin Exfoliating Body Scrub For Smooth Skin
Exfoliating Body Scrub For Smooth Skin
200 ml

Now price £36.00

£36.00
(£180.00/1L)

The exfoliating scrub that gently exfoliates to remove roughness and refine the skin’s texture.

Tonic Hydrating Oil-Balm 200 ml Now price £36.00 Rated 4.7917 out of 5 stars
Tonic Hydrating Oil-Balm Tonic Hydrating Oil-Balm
Tonic Hydrating Oil-Balm
200 ml

Now price £36.00

£36.00
(£180.00/1L)

The moisturising body balm with essential oils for toned skin.

Tonic Bath & Shower Concentrate Refill 200 ml Refill Now price £22.00 Rated 4.3741 out of 5 stars

Best seller

Refillable
Tonic Bath & Shower Concentrate Refill Tonic Bath & Shower Concentrate Refill
Tonic Bath & Shower Concentrate Refill
200 ml Refill

Now price £22.00

£22.00
(£110.00/1L)

Invigorating body wash, with aromatic essential oils, that cleanses, softens, and energises.

Eau Dynamisante Energizing Body Lotion 200 ml Now price £38.00 Rated 4.4372 out of 5 stars
Eau Dynamisante Energizing Body Lotion Eau Dynamisante Energizing Body Lotion
Eau Dynamisante Energizing Body Lotion
200 ml

Now price £38.00

£38.00
(£190.00/1L)

A moisturising body lotion with the invigorating fragrance of Eau Dynamisante essential oils.

Eau des Jardins Uplifting Shower Gel 200 ml Now price £27.00 Rated 4.5789 out of 5 stars
Eau des Jardins Uplifting Shower Gel Eau des Jardins Uplifting Shower Gel
Eau des Jardins Uplifting Shower Gel
200 ml

Now price £27.00

£27.00
(£135.00/1L)

Mood-boosting body wash, with aromatic essential oils, that cleanses, softens and scents.

Eau Extraordinaire Revitalizing Shower Milk 200 ml Now price £27.00 Rated 4.4747 out of 5 stars
Eau Extraordinaire Revitalizing Shower Milk Eau Extraordinaire Revitalizing Shower Milk
Eau Extraordinaire Revitalizing Shower Milk
200 ml

Now price £27.00

£27.00
(£135.00/1L)

Energising body wash, with aromatic essential oils, that cleanses, softens and soothes.

Body Firming Extra-Firming Cream 200 ml Now price £42.00 Rated 4.3514 out of 5 stars
Body Firming Extra-Firming Cream Body Firming Extra-Firming Cream
Body Firming Extra-Firming Cream
200 ml

Now price £42.00

£42.00
(£210.00/1L)

An expert firming product which tightens and tones the skin in one step!

Renew-Plus Body Serum 200 ml Now price £46.00 Rated 4.6312 out of 5 stars
Renew-Plus Body Serum Renew-Plus Body Serum
Renew-Plus Body Serum
200 ml

Now price £46.00

£46.00
(£230.00/1L)

The skincare that renews the skin on your body for an instant “new skin” effect.

Clarins Showstopper - Worth £344 1 item Now price £275.00 Rated 5 out of 5 stars

New

Online exclusive
Clarins Showstopper - Worth £344 Clarins Showstopper - Worth £344
Clarins Showstopper - Worth £344
1 item

Now price £275.00

£275.00
1 unit

The ultimate gift for the beauty addict, our Showstopper contains 12 skin care and make-up icons including 6 full sizes worth £344! Yours for just £96 when you spend £50 on Clarins products*.

Hand and Nail Treatment Cream 2 Sizes Now price £10.00 Rated 4.8379 out of 5 stars

Best seller

Hand and Nail Treatment Cream
Hand and Nail Treatment Cream
2 Sizes

From

Now price £10.00

£10.00
(£333.33/1L)

A moisturiser that softens, protects, hydrates, and strengthens your hands and nails

Tonic Sugar Polisher 250 g Now price £39.00 Rated 4.6992 out of 5 stars
Tonic Sugar Polisher Tonic Sugar Polisher
Tonic Sugar Polisher
250 g

Now price £39.00

£39.00
(£156.00/1kg)

The body scrub with essential oils to renew the skin.

Contour Treatment Oil - Contouring/Strengthening 100 ml Now price £45.00 Rated 4.669 out of 5 stars

Best seller

Contour Treatment Oil - Contouring/Strengthening Contour Treatment Oil - Contouring/Strengthening
Contour Treatment Oil - Contouring/Strengthening
100 ml

Now price £45.00

£45.00
(£450.00/1L)

Relax, Smooth and DetoxifyBody contouring with Essential Oils

Bust Beauty Firm-Lift Gel 50 ml Now price £46.00 Rated 4.4054 out of 5 stars
Bust Beauty Firm-Lift Gel Bust Beauty Firm-Lift Gel
Bust Beauty Firm-Lift Gel
50 ml

Now price £46.00

£46.00
(£920.00/1L)

The complete expert lifting treatment that firms and plumps the bust.

Body Fit Active 2 Sizes Now price £44.00 Rated 4.1901 out of 5 stars

Best seller

Body Fit Active Body Fit Active
Body Fit Active
2 Sizes

From

Now price £44.00

£44.00
(£220.00/1L)

The first Clarins cellulite firming cream with a cryo-active texture that smooths, lifts & tones your skin while helping to reduce the appearance of cellulite.

Eau Dynamisante Collection 1 item Now price £46.00

New

Eau Dynamisante Collection Eau Dynamisante Collection
Eau Dynamisante Collection
1 item

Now price £46.00

£46.00
1 unit

Unwrap vitality and freshness with Eau Dyamisante essentials.

Eau des Jardins Collection 1 item Now price £46.00

New

Eau des Jardins Collection Eau des Jardins Collection
Eau des Jardins Collection
1 item

Now price £46.00

£46.00
1 unit

Unwrap joy and freshness with Eau Des Jardins essentials.

Moisture-Rich Body Lotion 3 Sizes Now price £22.00 Rated 4.7874 out of 5 stars

Best seller

Moisture-Rich Body Lotion
Moisture-Rich Body Lotion
3 Sizes

From

Now price £22.00

£22.00
(£220.00/1L)

Smooth, Nourish and Firm moisturising body lotion With Shea Butter.

You have viewed 45 of 45 products

Filters

Sort by

Contact us Question? Chat or speak live with our experts

Speak with an Online Personal Shopper

Free online personal shopping
Chat with Customer Service
AI Skin Observer
Please wait a few seconds
Your service is about to start
Please wait a few seconds

You cannot add this product to cart.