• Skip to content
  • Go to footer
Upgrade your menopausal skincare with a 3-piece kit worth £66! Enjoy with all orders over £75.
Shop This Month's Obsession: Double Serum Foundation
Club Clarins Members enjoy Free Delivery on orders over £60!*
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • What's New
  • Skincare
  • Body & Hair
  • Make-Up
  • Offers
  • Gifts
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Skincare
  3. Sun Care

Sun Care

(3) Read more Read less

The sun's rays are always there no matter the time of year. These harmful UV rays can damage the skin and contribute to premature ageing. Our SPF skincare range includes Sun protection, After sun and Self-tanners so you can have a skincare routine that protects and nourishes your skin all year round.

Glowing Sun Oil High Protection SPF30 150 ml Now price £29.00 Rated 4.8333 out of 5 stars
Glowing Sun Oil High Protection SPF30 Glowing Sun Oil High Protection SPF30
Glowing Sun Oil High Protection SPF30
150 ml

Now price £29.00

£29.00
(£193.33/1L)

A high protection nourishing oil, ideal for soft and moisturised skin.

Sun Spray Lotion Very High Protection SPF50+ 150 ml Now price £29.00 Rated 4.2885 out of 5 stars
Sun Spray Lotion Very High Protection SPF50+ Sun Spray Lotion Very High Protection SPF50+
Sun Spray Lotion Very High Protection SPF50+
150 ml

Now price £29.00

£29.00
(£193.33/1L)

A very high protection sun care spray with a light texture that absorbs easily for comfortable, hydrated skin.

Glowing Sun Care Mist SPF50+ 150 ml Now price £29.00 Rated 3.8947 out of 5 stars
Glowing Sun Care Mist SPF50+
Glowing Sun Care Mist SPF50+
150 ml

Now price £29.00

£29.00
(£193.33/1L)

This two-phase sun mist visibly protects against premature ageing and cares for all skin types.

You have viewed 3 of 3 products

Filters

Sort by

Contact us Question? Chat or speak live with our experts

Speak with an Online Personal Shopper

Free online personal shopping
Chat with Customer Service
AI Skin Observer
Please wait a few seconds
Your service is about to start
Please wait a few seconds

You cannot add this product to cart.