• Skip to content
  • Go to footer
Upgrade your menopausal skincare with a 3-piece kit worth £66! Enjoy with all orders over £75.
Shop This Month's Obsession: Double Serum Foundation
Club Clarins Members enjoy Free Delivery on orders over £60!*
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • What's New
  • Skincare
  • Body & Hair
  • Make-Up
  • Offers
  • Gifts
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Skincare
  3. Ingredients
  4. Harungana - Nature's Retinol

Retinol Alternative: plant-based harungana

(8)
Super Restorative Night Cream - All Skin Types 50 ml Now price £90.00 Rated 4.6935 out of 5 stars

Best seller

Super Restorative Night Cream - All Skin Types Super Restorative Night Cream - All Skin Types
Super Restorative Night Cream - All Skin Types
50 ml

Now price £90.00

£90.00
(£1,800.00/1L)

A restoring night cream for all skin types which actively revives the skin’s radiance with organic harungana - nature's retinol and vitamin C derivative.

Super Restorative Day Cream - All Skin Types 50 ml Now price £86.00 Rated 4.647 out of 5 stars

Best seller

Super Restorative Day Cream - All Skin Types Super Restorative Day Cream - All Skin Types
Super Restorative Day Cream - All Skin Types
50 ml

Now price £86.00

£86.00
(£1,720.00/1L)

An everyday replenishing, anti-ageing day cream suitable for all skin types, formulated with organic harungana - nature's retinol.

Super Restorative Smoothing Treatment Essence 200 ml Now price £60.00 Rated 3.803 out of 5 stars
Super Restorative Smoothing Treatment Essence Super Restorative Smoothing Treatment Essence
Super Restorative Smoothing Treatment Essence
200 ml
Now price £60.00
£60.00
(£300.00/1L)

A rejuvenating and restoring toning face lotion which visibly boosts radiance and prepares skin for night and day care.

Super Restorative Remodelling Serum 2 Sizes Now price £90.00 Rated 4.6013 out of 5 stars

Best seller

Super Restorative Remodelling Serum Super Restorative Remodelling Serum
Super Restorative Remodelling Serum
2 Sizes

From

Now price £90.00

£90.00
(£3,000.00/1L)

The multi-intensive anti-ageing treatment that helps reshape contours of the face and restore radiance. Put a smile back on your face!

Super Restorative Décolleté and Neck Concentrate 75 ml Now price £72.00 Rated 4.7128 out of 5 stars

Best seller

Super Restorative Décolleté and Neck Concentrate Super Restorative Décolleté and Neck Concentrate
Super Restorative Décolleté and Neck Concentrate
75 ml

Now price £72.00

£72.00
(£960.00/1L)

Our Clarins Super Restorative neck cream nourishes your neck and décolleté, helping to fight signs of ageing and the effects of menopausal hormones on the skin. Try this silky anti-aging décolleté and neck cream today.

Super Restorative Day Cream - Very Dry Skin 50 ml Now price £86.00 Rated 4.7757 out of 5 stars

Best seller

Super Restorative Day Cream - Very Dry Skin Super Restorative Day Cream - Very Dry Skin
Super Restorative Day Cream - Very Dry Skin
50 ml

Now price £86.00

£86.00
(£1,720.00/1L)

A deeply nourishing anti ageing day cream for dry skin types. Enriched with organic Harungana - nature's retinol and vitamin C derivative.

Harungana

Explore the ingredient coined nature's retinol.

FIND OUT MORE

Super Restorative Night Cream - Very Dry Skin 50 ml Now price £90.00 Rated 4.816 out of 5 stars

Best seller

Super Restorative Night Cream - Very Dry Skin Super Restorative Night Cream - Very Dry Skin
Super Restorative Night Cream - Very Dry Skin
50 ml

Now price £90.00

£90.00
(£1,800.00/1L)

An intensely nourishing anti ageing night cream for dry skin enriched with Organic Harungana - nature's retinol and vitamin C derivative.

Super Restorative Balm For Abdomen And Waist 200 ml Now price £55.00 Rated 4.4886 out of 5 stars
Online exclusive
Super Restorative Balm For Abdomen And Waist Super Restorative Balm For Abdomen And Waist
Super Restorative Balm For Abdomen And Waist
200 ml

Now price £55.00

£55.00
(£275.00/1L)

The balm that sculpts and helps redefine the body's contours. A nourishing cream which firms and tones the skin.

You have viewed 8 of 8 products

Retinol Skincare

Our collection of vitamin A skincare helps to reduce the appearance of fine lines and wrinkles. Using the power of plants and nature's retinol, our vitamin A skincare products help to create smooth, youthful complexions.

What does vitamin A do in skincare?

Vitamin A is a powerful antioxidant that helps to protect the skin from free radical damage and reduce inflammation. It also helps to stimulate collagen production, which helps to reduce the appearance of wrinkles and promote a more even skin tone, making it the perfect addition to any anti-ageing skincare routine. Additionally, Vitamin A helps to exfoliate the skin, increasing cell turnover and reducing the buildup of dead skin cells. 

Filters

Sort by

Contact us Question? Chat or speak live with our experts

Speak with an Online Personal Shopper

Free online personal shopping
Chat with Customer Service
AI Skin Observer
Please wait a few seconds
Your service is about to start
Please wait a few seconds

You cannot add this product to cart.