• Skip to content
  • Go to footer
20% off all orders! treat yourself to your Clarins favourites, or discover something new.*
Elevate your skincare with 2 free travel friendly moisturisers on all orders over £70.
The Showstopper is back! Worth £344, yours for just £96 when you spend £50+ on Clarins products.*
Club Clarins Members enjoy Free Delivery on orders over £60!*
Search Legend
Clarins
Hamburger menu
  • What's New
  • Skincare
  • Body & Hair
  • Make-Up
  • Offers
  • Gifts
  • Services
  • Spa Expert
  • Our values
  1. Home
  2. Body & Hair
  3. Sun Care

Sun Care

(12)
UV Plus Anti-Pollution Translucent Sunscreen SPF50+ 30 ml Was price £38.00 Now price £30.40 Rated 4.5158 out of 5 stars
-20%
UV Plus Anti-Pollution Translucent Sunscreen SPF50+ UV Plus Anti-Pollution Translucent Sunscreen SPF50+
UV Plus Anti-Pollution Translucent Sunscreen SPF50+
30 ml
Was price £38.00
£38.00
Now price £30.40
£30.40
(£1,013.33/1L)

The multi-protection and anti-pollution sunscreen that protects the skin against six visible signs of premature ageing.

Glowing Sun Oil High Protection SPF30 150 ml Was price £29.00 Now price £23.20 Rated 4.8333 out of 5 stars
-20%
Glowing Sun Oil High Protection SPF30 Glowing Sun Oil High Protection SPF30
Glowing Sun Oil High Protection SPF30
150 ml
Was price £29.00
£29.00
Now price £23.20
£23.20
(£154.67/1L)

A high protection nourishing oil, ideal for soft and moisturised skin.

Glowing Sun Care Mist SPF50+ 150 ml Was price £29.00 Now price £23.20 Rated 3.8947 out of 5 stars
-20%
Glowing Sun Care Mist SPF50+
Glowing Sun Care Mist SPF50+
150 ml
Was price £29.00
£29.00
Now price £23.20
£23.20
(£154.67/1L)

This two-phase sun mist visibly protects against premature ageing and cares for all skin types.

Self-Tanning Fresh Gel 125 ml Was price £28.00 Now price £22.40 Rated 2.52 out of 5 stars
-20%
Self-Tanning Fresh Gel Self-Tanning Fresh Gel
Self-Tanning Fresh Gel
125 ml
Was price £28.00
£28.00
Now price £22.40
£22.40
(£179.20/1L)

A refreshing instant tan gel for the face & body that leaves skin with a golden glow in just a few hours and intensely hydrates.

Youth-Protecting Body Sunscreen High Protection SPF50+ 150 ml Was price £29.00 Now price £23.20 Rated 4.7143 out of 5 stars
-20%
Youth-Protecting Body Sunscreen High Protection SPF50+
Youth-Protecting Body Sunscreen High Protection SPF50+
150 ml
Was price £29.00
£29.00
Now price £23.20
£23.20
(£154.67/1L)

This very high-protection body care product with its melting texture visibly protects against premature ageing and cares for all skin types.

Radiance-Plus Golden Glow Booster 15 ml Was price £23.00 Now price £18.40 Rated 4.2962 out of 5 stars
-20%
Radiance-Plus Golden Glow Booster Radiance-Plus Golden Glow Booster
Radiance-Plus Golden Glow Booster
15 ml
Was price £23.00
£23.00
Now price £18.40
£18.40
(£1,226.67/1L)

A few drops of glow booster for a golden tan all year long!

EXCLUSIVE ONLINE OFFER

EXCLUSIVE ONLINE OFFER

20% Off

Enjoy 20% off all orders and treat yourself to your Clarins favourites, or discover something new!*

DISCOVER
Invisible Sun Care Stick SPF50 17 g Was price £25.00 Now price £20.00 Rated 4.7419 out of 5 stars
-20%
Invisible Sun Care Stick SPF50
Invisible Sun Care Stick SPF50
17 g
Was price £25.00
£25.00
Now price £20.00
£20.00
(£1,176.47/1kg)

This portable sun stick with an invisible finish offers high protection for sensitive areas at all times.

Sun Spray Lotion Very High Protection SPF50+ 150 ml Was price £29.00 Now price £23.20 Rated 4.2885 out of 5 stars
-20%
Sun Spray Lotion Very High Protection SPF50+ Sun Spray Lotion Very High Protection SPF50+
Sun Spray Lotion Very High Protection SPF50+
150 ml
Was price £29.00
£29.00
Now price £23.20
£23.20
(£154.67/1L)

A very high protection sun care spray with a light texture that absorbs easily for comfortable, hydrated skin.

Youth-Protecting Body Sunscreen High Protection SPF30 150 ml Was price £29.00 Now price £23.20 Rated 4.3691 out of 5 stars
-20%
Youth-Protecting Body Sunscreen High Protection SPF30
Youth-Protecting Body Sunscreen High Protection SPF30
150 ml
Was price £29.00
£29.00
Now price £23.20
£23.20
(£154.67/1L)

This high-protection body care product with its melting texture visibly protects against premature aging and cares for all skin types.

Self-Tanning Milky Lotion 125 ml Was price £28.00 Now price £22.40 Rated 4.8182 out of 5 stars
-20%
Self-Tanning Milky Lotion Self-Tanning Milky Lotion
Self-Tanning Milky Lotion
125 ml
Was price £28.00
£28.00
Now price £22.40
£22.40
(£179.20/1L)

A self-tanning milk for the face and body that gradually provides a golden veil and intensely hydrates the skin for 24 hours.

Radiance-Plus Golden Glow Booster for Body 30 ml Was price £30.00 Now price £24.00 Rated 4.4716 out of 5 stars
-20%
Radiance-Plus Golden Glow Booster for Body Radiance-Plus Golden Glow Booster for Body
Radiance-Plus Golden Glow Booster for Body
30 ml
Was price £30.00
£30.00
Now price £24.00
£24.00
(£800.00/1L)

A few drops of glow booster for a golden tan all year long!

Youth-Protecting Face Sunscreen High Protection SPF30 (Previous Formula) 50 ml Was price £27.00 Now price £16.20 Rated 4.5909 out of 5 stars
-40%
Youth-Protecting Face Sunscreen High Protection SPF30 (Previous Formula) Youth-Protecting Face Sunscreen High Protection SPF30 (Previous Formula)
Youth-Protecting Face Sunscreen High Protection SPF30 (Previous Formula)
50 ml
Was price £27.00
£27.00
Now price £16.20
£16.20
(£324.00/1L)

Important to note this product is being sold as a previous formula but is within its expiration date and can be used as normal. A high protection and moisturising SPF30 face cream. Nourishes all skin types.

You have viewed 12 of 12 products

Filters

Sort by

Contact us Question? Chat or speak live with our experts

Speak with an Online Personal Shopper

Free online personal shopping
Chat with Customer Service
AI Skin Observer
Please wait a few seconds
Your service is about to start
Please wait a few seconds

You cannot add this product to cart.